Nyt voit myös soittaa Digitukeen tai kysyä neuvoa chatissa! Helsingin Digituen uusi puhelinpalvelu on avoinna ma-pe klo 9-12 numerossa 09 310 10011. Chat palvelee samoin aukioloajoin ja löytyy sivun oikeasta alakulmasta. Etädigituenpyyntölomake on toistaiseksi poissa käytöstä.

Lue lisää

Yhteistyö

Helsingin digitukea koordinoi kaupunginkanslian viestintäosaston osallisuusyksikkö. Toiminnan suunnitteluun osallistuu edustajia eri toimialoilta ja kaupungin kumppaneilta. Yhteystiedot yhteistyötä ja palautetta varten löytyvät alta.

Digituen koordinaatio

Kaupunginkanslia
digiosallisuuden päällikkö Anne Nissinen,
anne.k.nissinen@hel.fi

erityissuunnittelija Ari Tammi, ari.tammi@hel.fi

suunnittelija Sofia Sato, sofia.sato@hel.fi

Kaupunginkirjasto
pedagoginen informaatikko Anna Swahn, anna.swahn@hel.fi

Yhteisötalot
yhteisötalotoiminnan päällikkö Irene Pudassalo-Thurman, irene.pudassalo-thurman@hel.fi

Palvelukeskukset
asiakasneuvoja Kirsi Mikkonen, kirsi.mikkonen@hel.fi

Suomenkielinen työväenopisto
tietotekniikkasuunnittelija Juhana Mykrä, juhana.mykra@hel.fi

Arbis
Suunnittelusta vastaava opettaja Jan Amnell, jan.amnell@arbis.hel.fi

Yhteistyö

Helsingin kaupunki tekee yhteistyötä järjestöjen, yhdistysten ja yritysten kanssa digitukeen liittyen.

Kaupungin omille digineuvojille ja vapaaehtoisille digitukijoille järjestetään säännöllisesti koulutusta ja kannustetaan osallistumista Helsingin digitukijat-verkostoon.

Jos haluat liittyä Helsingin digitukijoiden verkostoon, ota yhteyttä:

sähköpostitse digituki@hel.fi, niin lähetämme sinulle kutsun verkostoon ja jatkossa saat kutsun myös yhteisiin koulutuksiin.

Yhteistyökumppanit digituen järjestämisessä

ENTER ry
toiminnanjohtaja Juulia Andersson, juulia.andersson@entersenior.fi

Helsinki Missio
projektikoordinaattori Sirpa Hirvonen, sirpa.hirvonen@helsinkimissio.fi

Markkinointi
materiaalit

Digituen toimijat voivat tilata tällä lomakkeella Helsingin digituen markkinointimateriaalia palvelupisteille.

Lisää tietoa digituesta

Helsingin digituen toimintakertomus 2023 (Helsingin kaupunki, 2023).

Raportti Helsingin digituen tietojohtamisesta (Hilkka Merisalo, 2019).

Palaute

Lähetä meille palautetta kokemuksistasi kaupungin digituesta.

Digituesta muualla:

Digituen koordinaatio Digi- ja väestötietovirastossa

Digituen toimijat Suomi.fi -palvelussa